Ana Okulu Projemiz

0
578
  • Kuşaklararası Öğrenme Merkezi(ILC) ismi verilen bu tür merkezlerin emsalleri Avrupa ve Amerika’da mevcut. Bu merkezlerde yaşlılar ve küçük çocuklar gün boyu birlikte zaman geçiriyorlar; müzik dinlemek, dans etmek, resim yapmak, birlikte yemek yemek, hikaye anlatım seansları düzenlemek gibi çeşitli aktiviteler yapıyorlar. Bu simbiyotik yaşamın, her iki yaş grubundakilere de olumlu anlamda bir şeyler kattığı aşikar:

 

 

Küçük çocuklar, yaşlılık ve yaşlanmayla ilgili bilgi sahibi oluyor, yaşlılarla ve engelli insanlarla sağlıklı iletişim kurmayı öğreniyor, kendilerinden çok daha fazla deneyim sahibi olan yaşlılardan öğreniyor ve koşulsuz sevgiyle tanışıyorlar.

Huzurevi sakinleri cephesinden bakıncaysa, hayatlarına giren “işleyen demir ışıldar” etkisiyle artık daha mutlulular. Kendilerini sosyal hayattan izole edilmiş veya yalnız hissetmelerinin ve bunun sebep olduğu depresyon ve benzeri rahatsızlıkların da önüne geçilmiş olmakta.

Bu projenin bir diğer önemli ayağı ise kreşin profesyonel bir işletme olarak işletilmesi ve huzurevinin gider kalemlerine önemli ölçüde  katkıda bulunması.
Böylelikle hem torunlarına hasret olan yaşlılar çocukların enerjisiyle hayata tutunuyor, hem de çocuklar yaşça kendilerinden büyük insanlarla iletişim kurmayı, empati yapmayı öğreniyorlar. Proje kendi alanında ülkemiz açısındansa bir ilk olma niteliği taşıyacaktır.