Huzur Evi Projemiz

0
896

NEDEN HUZUREVi ?

Eskiden, tıpkı hala severek izlediğimiz Yeşilçam filmlerinde ki gibi, bahçe içinde evlerde, komşuluğun, dayanışmanın hiç eksik olmadığı samimi mahallelerde otururduk… Değişen hayat standartları ve artan nüfusla birlikte, kentsel dönüşüm sonucu evlerimizin yerini çok katlı apartmanlar ya da rezidanslar aldı. Evlerin katları arttıkça, buna bağlı olarak masrafları da arttı. Ve bu artışa ters yönde ise birbirimizle olan dayanışmamız, paylaşımlarımız azaldı. Pahalılaşan hayat, beraberinde aile fertlerinin hemen hemen hepsini çalışmaya zorlar hale getirdi. Eskiden aile reisi çalışır, çocuklar okur, yaşlılar o evlerde bakım görür ve huzur içinde ömrünü tamamlardı. Artık evlerimizde yaşlılarımıza bakacak annelerimiz, kızlarımız, gelinlerimiz de çalışmak zorundadır. Bizleri dünyaya getiren, bizim için bir ömrü feda etmiş babalarımız, annelerimiz ya da dedelerimiz kentlileşmeyle gelen yalnızlığın içinde o koca koca binalarda, yan dairesindeki komşusunu bile tanımadan ömrünü pencere kenarından, dışarda akıp giden hayatı izleyerek geçirmektedirler.

Halbuki onların hakettiği ; kaliteli yaşam koşullarının sağlandığı huzurevlerinde, düzenli sağlık ekipleri kontrolünde ilaç saatleri şaşmadan, tansiyonları düzenli olarak ölçülerek ve kendi akranlarıyla sosyal etkileşimlerde bulunarak yani yalnızlık çekmeden yaşamak olacaktır. Huzurevi kurmakta ki temel amacımız, onlara unutulmadıklarını, bir köşeye bırakılmadıklarını hissettirmektir.

Bu yüzden sloganımız, onların ifadelerinden yola çıkarak şöyle olacaktır; “Bizler çocuklarımızın evinde köşe minderi değil, burada arkadaşlarımızla, hayatin içinde sağlıklı keyifli ve huzurlu DÖRT KÖŞE olmak istiyoruz”